Henry Ford w grudniu 1913 roku rozpoczął taśmową produkcję modelu T, dokonując rewolucji w motoryzacji. Do dziś, zamysł Forda jest kontynuowany i ulepszany, co pozwala na wyjazd nowego samochodu z fabryki w czasie liczonym w sekundach. Ford wyprodukował 16,5 miliona egzemplarzy swojego Modelu T. A jakich jest 5 najczęściej produkowanych samochodów na świecie?

Miejsce 5 – Volkswagen Garbus (21,5 miliona sztuk)

Najstarszy i najdłużej produkowany model w naszym mini rankingu. Zaprojektowany w latach 1933-1938 przez Ferdinanda Porsche na prośbę Adolfa Hitlera, który zlecił projekt taniego samochodu „dla ludu”. Produkcję Garbusa rozpoczęto w 1938 roku, posiadał on 25-konny silnik który pozwalał rozpędzić samochód do 105 km/h w około minutę. Po wybuchu II wojny światowej wstrzymano produkcję tego modelu i przywrócono w 1946 roku – modelem Typ 1. Co ciekawe wpływ na to mieli Brytyjczycy a dokładniej major Ivan Hirsch który rozkazał wojsku oczyścić teren fabryki z niewybuchów i gruzu oraz rozpocząć produkcję 20 000 sztuk dla konsumentów na wyspach. Garbus był wytwarzany w latach 1938 – 2003 czyli przez 65 lat. Powstawał w Niemczech, Australii, Brazylii, Indonezji, Finlandii, Irlandii, Malezji, Nowej Zelandii, Nigerii, na Filipinach, w Republice Południowej Afryki, Wenezueli, Jugosławii oraz w Meksyku.

Miejsce 4 – Volkswagen Passat (30 miliona sztuk)

Tego modelu nikomu w Polsce przedstawiać nie trzeba. 30 milionowy Passat został wyprodukowany 3 kwietnia 2019 roku. Produkcja tego samochodu rozpoczęła się 14 maja 1973 roku. Jeżeli rok ma 31 556 926 sekund to nietrudno obliczyć, że nowy Passat na świecie pojawia się średnio co 48 sekund.

Miejsce 3 – Volkswagen Golf (35 miliona sztuk)

Kolejny model naszego zachodniego sąsiada, jest przy okazji najlepiej sprzedającym się modelem samochodu w Europie. Produkowany od 1974 roku, każdy egzemplarz pojawia się średnio na świecie co 40 sekund. W tym roku zostanie zaprezentowana ósma generacja która będzie sprzedawana z napędem benzynowym, wysokoprężnym, hybrydowym oraz elektrycznym (jako jedyna na świecie na wspólnej platformie).

Miejsce 2 – Ford serii F (40 milionów sztuk)

W końcu coś od naszego wielkiego brata zza oceanu. Numer 1 na świecie i w USA w 2018 roku. Model produkowany od 1948 roku, obecnie wytwarzana jest 13 generacja tego modelu. Dzięki temu, że litr benzyny w USA kosztuje tyle co litr butelkowanej wody w Europie, pod maską tego pick-up można zobaczyć m.in. 3,5 litrowy podwójnie doładowany silnik V6 EcoBoost o mocy 456 KM i momencie obrotowym wynoszącym 691 Nm. Do połowy 2018 r. powstało troszkę ponad 44 mln egzemplarzy Fordów serii F. Tym samym nowe auto opuszcza bramy fabryki średnio co 50 sekund.

Miejsce 1 – Toyota Corolla (40 milionów sztuk)

Tego samochodu przedstawiać nie trzeba. Produkowany od 1966 roku w legendarnie zorganizowanych fabrykach Toyoty. Każdy nowy egzemplarz wyjeżdża średnio z fabryk co 36 sekund co najlepiej obrazuje do jakiej perfekcji japończycy doszli przy optymalizacji taśmy produkcyjnej. Auto jest wytwarzane na całym świecie: w Brazylii (Indaiatuba), Kanadzie (Ontario), Chinach (Guanzhou), Wenezueli (Cumana), Indiach (Bidadi), Japonii (Shizuoka), Pakistanie (Karaczi), Republice Południowej Afryki (Durban), Tajwanie (Zhongli), Tajlandii (Chachoesngsao), Turcji (Adapazari) oraz w Stanach Zjednoczonych (Mississipi).