Projekt zmian w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” wprowadza długo oczekiwane kwestie:

Korytarz życia
Dotychczas był uznawany za dobry zwyczaj a nie obowiązek. Od 1 października to się zmieni i tworzenie go dla służb ratunkowych będzie prawnie nakazany. Na drogach dwupasmowych kierowcy muszą zjechać do boków jezdni tworząc pośrodku korytarz. Na drogach gdzie są trzy i więcej pasów w jedną stronę, korytarz życia ma być tworzony pomiędzy skrajnym lewym pasem i sąsiadującym nim pasem po prawej.

Jazda na suwak
Kolejna zasada która wcześniej była dobrą praktyką a staje się obowiązkiem. Gdy droga się zwęża oba pasy będą miały nakaz jazdy naprzemiennie. Jedno auto z pasa, który ciągnie się dalej, jedno z kończącego się i tak dalej. Sprawa nieco się komplikuje gdy pasów ruchu mamy kilka. Przykładowo przy trzech pasach najpierw ma włączyć się pojazd z prawego od zablokowanego pasa, potem lewego, a następnie jedzie samochód z pasa przejezdnego.

Warto zacząć sobie przyswajać nowe zasady bo mogą być powodem problemów. Wystarczy, że ktoś szuka stłuczki i wykorzysta nieznajomość nowych przepisów u jednego z uczestnika ruchu. Kamera zarejestruje zdarzenie i Policja będzie musiała przyznać rację „cwaniakowi”.

Planowana data wejście przepisów w życie – 1 października 2019 roku.

PDF ze zmianami i szerszym komentarzem – https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12322250/12604152/12604153/dokument403484.pdf