Wraz z nowelizacją kodeksu wykroczeń, od 1 maja wchodzi w życie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniające kilka ważnych kwestii. Z 7 do 14 dni zostaje wydłużony termin na uiszczenie grzywny za łamanie przepisów drogowych. Nowy termin dotyczy mandatów karnych zaocznych czyli takich które wystawia się np. w przypadku przekroczenia prędkości, zarejestrowanego przez fotoradar, lub jeśli policjant albo strażnik miejski nie zastaje sprawcy na miejscu wykroczenia.

Dotychczas na zapłatę takiego mandatu ukarany miał 7 dni. Po upływie tego terminu, ruszał cały mechanizm postępowania egzekucyjnego który generował dodatkowe koszty dla państwa. Jak mówił Zbigniew Ziobro dla gazety Rzeczpospolita: „Do tej pory wiele mandatów nie było opłacanych ze względu na zbyt krótki czas na ich uiszczenie. A to pociąga za sobą dalsze konsekwencje. Sprawy muszą być kierowane do sądów, mimo że sprawca nie kwestionuje kary pieniężnej i chce ją uiścić.”

Od środy, pracownik służby mundurowej nakładający mandat zaoczny będzie też musiał poinformować o wysokości kary, opisać wykroczenie, podać podstawę prawną, czas i miejsca popełnienia wykroczenia oraz poinformować o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i skutkach takiego nieprzyjęcia. Dlatego wraz z opisywanymi zmianami, do użytku zostaną wprowadzone nowe formularze mandatów. Stare będą obowiązywać do wyczerpania zapasów ale nie dłużej, niż 4 miesiące.