O ile nie dojdzie do przyspieszonych wyborów itp., prawne uregulowanie tzw. „korytarza życia” wydaje się już pewne. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce wprowadzić zapisy do końca przyszłego roku. Jednak posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury zachęcają do przyspieszenia prac.

Do tej pory korytarz życia nie był uregulowany prawnie. Ludzie w przeważającej większości tworzą go zwyczajowo – jako wynik zdroworozsądkowego myślenia i logiki. Niestety, Policja i Strażacy, często skarżą się na „jednostki” które albo nie chcą tworzyć takich korytarzy, albo wykorzystują je do ucieczki z korka. A jak wiadomo, cały korytarz życia przestaje pełnić swoją funkcję jeżeli wśród tysięcy kierowców znajdzie się kilku „cwaniaków”. Do tej pory Policja nie miała jak skutecznie karać za takie przewinienie.

Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, obowiązek tworzenia korytarza ma dotyczyć wszystkich dróg, na których zorganizowanie takiego jest możliwe (czyli istnieje fizyczna możliwość zjechania na prawą stronę swojego pasa w celu utworzenia przejazdu). Trwają także rozmowy nad kwalifikacją prawną niewykonania obowiązku utworzenia takiego korytarza. W tej materii ścierają się dwa poglądy – z jednej potraktować to jako poważne wykroczenie i umieścić w taryfikatorze 300 – 500 zł. Jest także pogląd aby potraktować to jako przestępstwo – co niosłoby za sobą dużo poważniejsze skutki.

Ustawodawca zastanawia się także nad dużo poważniejszymi konsekwencjami dla ludzi wykorzystujących korytarz do wydostania się z korka. Szczegóły nie są jeszcze znane ale KRBRD sprawdza rozwiązania prawne w tej materii na świecie – aby zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie.

W raz ze zmianą prawa ma się także zmienić edukacja kierowców. Do testów na Prawo Jazdy mają zostać dodane zagadnienia związane z korytarzem a w przyszłości ruszyć ma kampania społeczna uświadamiająca obecnych kierowców. Korytarze życia uregulowano w przepisach drogowych wielu krajów, m.in. Niemiec, Czech i Austrii. Przy drogach ustawiono nawet specjalne znaki informacyjne, które pokazują kierowcom, jak mają się zachować.

Pamiętajmy, te korytarze życia – to nasza wspólna sprawa. Chyba każdy z nas chce, aby do naszych bliskich pomoc dotarła jak najszybciej.