Na początku kwietnia Toyota oficjalnie potwierdziła, że udostępni do publicznego użytku 23 740 opatentowanych rozwiązań dotyczących zelektryfikowanych napędów. Do 2030 roku wszyscy łącznie z konkurencją, mogą nieodpłatnie korzystać z opracowanych przez Toyotę rozwiązań silników, akumulatorów i elektroniki dla napędów samochodów hybrydowych oraz w pełni elektrycznych. Szefostwo zadeklarowało także, że pomoże niezależnym inżynierom którzy będą wykorzystywać technologie Toyoty.

Toyota jako pierwsza, bo już w 1997 roku, zaczęła seryjnie produkować samochód o napędzie hybrydowym – model Prius. Przez wszystkie lata Toyota dopracowywała technologie i wprowadzała hybrydy w kolejnych modelach. Do tej pory, koncern w kraju kwitnącej wiśni, sprzedał ponad 13 milionów samochodów o napędzie hybrydowym i jest niekwestionowanym liderem mającym 80% rynku w tym segmencie. To powodowało niechęć innych producentów do inwestowania w ten rynek. Toyota to dostrzegła i udostępniła swoje patenty aby nie spowodować zduszenie segmentu przez konkurencję.

„Jeśli w ciągu najbliższych 10 lat sprzedaż zelektryfikowanych samochodów znacząco wzrośnie, staną się one obowiązującym standardem. Chcemy, aby Toyota odegrała znaczącą rolę w tym procesie” – powiedział Shigeki Terashi, wiceprezydent Toyota Motor Corporation.