Firma TomTom po raz ósmy opublikowała swój „Traffic Index” który pokazuje najbardziej zakorkowane rejony na świecie. Ranking obejmuje 403 miasta w 56 krajach na 6 kontynentach.

Statystyki indeksu TomTom Traffic są obliczane na podstawie anonimowych danych GPS zebranych za pomocą urządzeń nawigacyjnych. Dzięki temu, firma jest w stanie sprawdzić czasy przejazdów dla poszczególnych ulic w danym mieście, w warunkach swobodnego przepływu oraz w warunkach zwiększonego ruchu. Ogólny poziom zatłoczenia wynoszący np. 36% oznacza, że statystycznie dodatkowy czas podróży, jest o 36% większy niż przeciętny czas podróży w nieskrępowanych warunkach. Dane są podane dla każdej godziny dla każdego dnia tygodnia.

Zgodnie z rankingiem, najbardziej zatłoczonym miastem jest Bombaj w Indiach z poziomem zatorów wynoszącym 65%. Na podium znalazła się także Bogota w Kolumbii i Lima w Peru. Łódź znalazła się na miejscu 15 z wynikiem 44% i jest zarazem drugiem najbardziej zatłoczonym miastem w UE, po Bukareszcie który znalazł się na miejscu 11 zestawienia.

Kolejne polskie miasta:

26. Kraków

33. Poznań

34. Warszawa

51. Wrocław

93. Bydgoszcz

100. Gdańsk, Gdynia i Sopot (30%)

136. Szczecin

180. Lublin

181. Białystok

264. Bielsko-Biała

333. Obszar Miejski Katowice

Link do statystyk Trójmiasta – https://www.tomtom.com/en_gb/traffic-index/gdansk-gdynia-sopot-traffic#statistics

Pełny ranking – https://www.tomtom.com/en_gb/traffic-index/ranking