Gdańsk już niedługo dołączy do takich miast jak Helsinki, Tampere, Tallin czy Kongsberg i będzie mógł się poszczycić przeprowadzonymi testami w pełni autonomicznego pojazdu na swoim terenie. Mikrobus EZ10 zostanie uruchomiony w ramach europejskiego programu SOHJOA Baltic. Celem programu jest promowanie inteligentnego, autonomicznego transportu w miastach i na ich obrzeżach.

Spośród 10 zaproponowanych przez Miasto Gdańsk tras naukowcy wybrali jedną od ulicy Spacerowej do kas biletowych GDAŃSKIEGO ZOO. Trasa nie jest raczej wymagająca i dobrze nadaje się na pierwsze testy. Z mikrobusa będzie można korzystać przez cały wrzesień w godzinach 10:00 – 18:00. Dokładnego rozkładu jazdy jeszcze nie ma, ale realizatorzy planują minimum dwa kursy w ciągu godziny. Trasę będzie obsługiwał w pełni autonomiczny mikrobus EZ10 mogący pomieścić do 9 osób i jadący ze średnią prędkością około 10 km/h. EZ10 ma się nauczyć trasy i podróżować przy wykorzystaniu szeregu czujników oraz wskazań systemu GPS co pozwoli mu dostosowywać się do warunków na drodze bez udziału kierowcy.

Testy mają ukazać ewentualne niedociągnięcia i dać odpowiedź czy system jest już wystarczająco zaawansowany aby uruchomić go na większą skalę.