Prócz oczywistych kwestii dla bezpieczeństwa jazdy, takich jak stan techniczny samochodu czy warunki pogodowe – mało kto zdaje sobie sprawę jak ważna jest czystość samochodu.

Testy na symulatorach dowiodły, że jazda z zabrudzoną szybą przednią zwiększa dwukrotnie prawdopodobieństwo spóźnionej reakcji kierowcy. Nawet chwilowa utrata możliwości obserwowania jezdni może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego brudna przednia szyba jest najbardziej niebezpieczna rano i wieczorem, kiedy niskie położenie słońca sprzyja odbijaniu się promieni od brudnej szyby i oślepianiu kierowcy. Brudne szyby boczne wpływają negatywnie na możliwość dostrzegania szczegółów w czasie manewrów oraz obserwowania lusterek.

Przed ruszeniem na drogę, powinniśmy także zwrócić uwagę na czystość kloszy świateł. Statystyki pokazują, że aż 9 na 10 samochodów jeździ po drodze z zabrudzonymi lub niesprawnymi światłami. Nawet małą warstwa brudu na reflektorach, może znacząco ograniczyć oświetlanie drogi w nocy. Trzeba także pamiętać, że samochód z czystymi i poprawnie działającymi światłami jest widoczny na drodze z dużo większej odległości – nawet podczas słonecznego dnia.

Mało kto zdaje sobie też sprawę z tego, jak ważny jest zapach.

Oczywiście ludzie mają różną wrażliwość na zapachy. Osobie o niskiej wrażliwości ,będzie ciężko zrozumieć rolę zapachu w jego samopoczuciu. Węch jest wrażliwym i czułym zmysłem, bezpośrednio wpływającym na emocje i koncentrację. Zapachy nie powinny drażnić i odwracać uwagi od tego, co dzieje się na drodze. Zapachy nieprzyjemne, zbyt intensywne lub źle dobrane, mogą wpływać na irytacje kierowcy , skutkującą agresywną postawą i niebezpiecznym stylem jazdy. Ale jest też drugi biegun, zapachy zbytnio odprężające które wpływają negatywnie na czas reakcji i skupienie.

Brudne wnętrze auta, pozostawione resztki jedzenia czy kurz, wpływają na zapach ale także ogólne na nasze postrzeganie otoczenia. W złych warunkach czujemy się źle. A złe samopoczucie to mniejsze skupienie w czasie jazdy. Jeżeli do tego dołożymy wysokie temperatury i nieprzyjemny zapach z klimatyzacji, jazda może stać się bardzo nieprzyjemna.