Zawieszenie – jeden z najważniejszych układów w naszym samochodzie. Ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Wpływa na kontrolę samochodu w czasie jazdy oraz długość drogi hamowania.

Na naszych Polskich drogach elementy tego układu potrafią zużywać się dużo szybciej niż pozostałe części pojazdu. Jednym z najczęściej zużywających się elementów zawieszenia jest amortyzator. Amortyzatory niebędące w dobrej kondycji ,to szybsze zużywanie się pozostałych elementów zawieszenia, takich jak wahacze, łączniki stabilizatorów, końcówki drążków oraz opony.

Funkcją amortyzatorów jest łączenie samochodu z drogą. Amortyzatory które mają niską sprawność , powodują rzadszy kontakt opon z powierzchnią, a kierowca częściej traci możliwość pełnej kontroli pojazdu. Niebezpieczeństwo jest większe szczególnie w czasie jazdy podczas opadów deszczy lub śniegu a także przy jeździe na nierównych drogach. Droga hamowania przy niesprawnych amortyzatorach wydłuża się nawet o 30%. Manewry skrętu np. w czasie omijania przeszkody mogą doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Wystąpi nadsterowność, co oznacza, że tyłem auta będzie mocno rzucać na boki. Element ten ma również znaczny wpływ na prawidłowe działanie takich systemów jak ABS, czy ESP.

Jak zatem wykryć pierwsze objawy problemów z zawieszeniem?

Jeżeli w czasie pokonywania zakrętów samochód znacznie się przechyla a po pokonaniu np. progu zwalniającego występuję efekt nadmiernego bujania lub wyczuwamy „dobicie” amortyzatora to już najwyższy czas udać się do serwisu. Jednym z kolejnych sygnałów może być np. „nurkowanie” przodu samochodu w czasie gwałtownego hamowania czy wibrujący układ kierowniczy.

Wiele elementów w naszym samochodzie może nie działać w pełni sprawnie, ale w przypadku zawieszenia jest to niedopuszczalne zaniedbanie. Zawieszenie wpływa w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Poza tym wpływa na komfort, a ten na nasze samopoczucie.