Klimatyzacja w samochodzie wymaga regularnego serwisowania. Absolutnym minimum jest serwisowanie raz w roku, najlepiej na wiosnę. Dlaczego to takie ważne?

Najważniejszą przesłanką są kwestie zdrowotne. W systemie klimatyzacji powstają i nagromadzają się groźne bakterie zwane Legionella. Bakterie te prowadzą do bardzo ostrego zapalenia płuc (choroba legionistów), leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Poza tym w kanałach nawiewu, na parowniku i filtrze, powstają groźne inne bakterie i grzyby, które nie tylko wpływają negatywnie na nasze zdrowie ale towarzyszą im także nieprzyjemne zapachy.

Inną kwestią jest wymiar ekonomiczny. Klimatyzacja samochodowa jak większość urządzeń w samochodzie nieustannie narażona jest na wstrząsy i drgania, dlatego również ona podlega okresowym przeglądom. Każde zaniedbanie może doprowadzić do wycieków gazu, co może spowodować słabsze schładzanie wnętrza samochodu, a nawet zwiększone ryzyko zatarcia sprężarki klimatyzacji.

Dlatego aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, przynajmniej raz w roku należy skontrolować ilości czynnika chłodzącego oraz stan filtra kabinowego. Oczyścić wszystkie elementy systemu preparatami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Czynności te wpłyną na znaczny komfort korzystania z urządzenia, i obniżają znacząco ryzyko choroby.