Za oknami aura typowo jesienna, dlatego warto pomyśleć o jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy – wycieraczkach samochodowych.

Projekt wycieraczek samochodowych pojawił się na początku XX wieku. Patent został przyznany w 1903 roku Mary Anderson oraz Irlandczykowi Jamesowi Henry’emu Apjohnowi, a także w 1911 kapitanowi Gladstone’owi Adamsowi. Niewątpliwie swój wielki wkład w ten element samochodu, ma nasz rodak Józef Hofmann, którego projekt został wdrożony seryjnie w fabrykach Forda. Zadaniem wycieraczek jest usuwanie wszystkich zabrudzeń i cieczy z szyby samochodowej. Ale żeby dobrze spełniały swoją funkcję, pióra wycieraczek muszą być w doskonałym stanie. Niestety jest to także, jeden z tych elementów samochodu, który jest najbardziej narażony na negatywne działanie warunków atmosferycznych.

Zimą gumowe pióra są narażone na działanie niskich temperatur co skutkuje twardnieniem gumy, jej kruszeniem i szczerbieniem. Negatywny wpływ na gumę mają także substancję stosowane w czasie zimy przez drogowców a także sam płyn do spryskiwaczy. Z kolei latem słońce sprawia, że guma rozmięka i całość jest osłabiona. Bardzo ważnym, a niedocenianym elementem układu wycieraczek jest także ich ramię. Siła docisku pióra w ramieniu maleje wraz z eksploatacją auta i może spowodować złą skuteczność wycierania.

Zniszczone pióra wycieraczki gorzej czyszczą szyby, zostawiając na nich smugi znacznie obniżające widoczność, co jest mocno niekomfortowe i rozpraszające uwagę, a w krytycznych sytuacjach niepozwalające na dalszą jazdę. Dlatego zaleca się zmianę wycieraczek przynajmniej dwa razy w roku. Przy ich wyborze należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. Jeśli kupimy wycieraczki niesprawdzonej firmy i będziemy sugerować się tylko ceną, może okazać się, że nie przylegają one do szyb, szybko ulegną zużyciu, są za długie lub nie pasują do zapięć. Przed wymianą wycieraczek trzeba koniecznie zmierzyć długość piór w samochodzie, co pozwoli uniknąć ewentualnego błędu przy zakupie.

Wycieraczka jest to ten element samochodu, na którym nie warto oszczędzać, tym bardziej, że jej koszt nie jest wysoki. Dlatego namawiamy do wymiany zgodnych z zaleceniami, jeszcze przed pierwszymi oznakami zużycia. Mocny deszcz może nas zaskoczyć w każdej chwili a przy szybszej jeździe zużyte wycieraczki mogą momentalnie uniemożliwić nam dobrą widoczność.